Tablica magnetyczna czy może kredowa? Sprawdzamy funkcjonalność tablic!

Tablice magnetyczne i kredowe to powszechnie używane narzędzia w szkołach, biurach czy mieszkaniach. Wybór tablicy wiąże się ze sporym wydatkiem i oczywiście każdy chciałby dobrze spożytkować swoje środki. Co więcej, w dobie nowych technologii w dalszym ciągu klasyczne wizualizowanie problemów na kartce czy po prostu powierzchni płaskiej nie odchodzi do lamusa. Wywołajmy więc parę rodzajów produktów do tablicy i sprawdźmy, które sprawdzą się w jakim środowisku!

 

Zastosowanie tablic

 

Zacznijmy od stosunkowo nowoczesnego rozwiązania – tablicy magnetycznej suchościeralnej. To typ tablicy, na której piszemy markerami, a czyścimy ją bez użycia wody specjalną gąbką. Co więcej, czyszczenie trwa zaledwie parę sekund, co znacznie przyśpiesza pracę np. z uczniami. Co więcej, powierzchnia, na której piszemy, jest gładka, dzięki czemu pisanie jest znacznie przyjemniejsze i od markera nie dostaniemy pylicy. Bardzo wygodny jest dobór odpowiedniego rozmiaru tablicy.

 

Magnetyczne tablice zapewniają po prostu większą sterylność, komfort pracy i usprawnią proces dydaktyczny. Co więcej, taka tablica ma jeszcze jedno ważne zastosowanie – można na niej przyczepiać magnesy, co jest ważnym dodatkiem, jeśli chcemy urozmaicić lekcje czy prezentacje ( nie każda tablica kredowa ma podkładkę magnetyczną).

 

Sale lekcyjne a biuro – flipchart i tablice szklane

 

Do sal lekcyjnych czy prywatnych wnętrz mieszkalnych będzie pasować flipchart – mała i przenośna tablica, która w zupełności wystarczy na lekcje w mniejszym gronie (np. językowe). Jeśli chodzi o zastosowanie biurowe, to klasyczne, duże tablice genialnie sprawdzą się we wspólnej przestrzeni, gdzie przełożony może nanieść najbliższe cele. Jeśli chodzi o salę konferencyjną, to można zdecydować się na kupno tablicy szklanej w pasującym do biura kolorze. Taka tablica nie tylko będzie pełnoprawną przestrzenią wizualizacyjną i pomocą naukową – sprawdzi się także jako ozdoba.

 

Tablice kredowe kontratakują

 

Oczywiście tablice kredowe mają swoje zalety. Może i ich użytkownicy brudzą się kredą i muszą liczyć się z czyszczeniem tablicy na mokro, ale prawdą jest jednak, że dzieci dużo sprawniej uczą się pisania, kiedy używają kredy i jest to kwestia odpowiedniego trzymania kredy i oporu, jaki stawia w kontakcie z chropowatą powierzchnią tablicy. Takie wykorzystanie kredy ma także wspomóc proces zapamiętywania.

 

Co jeśli chodzi o wykorzystanie w domu czy biurze? To w zupełności zależy od woli rodziców dziecka bądź szefa (w przypadku biura). Osobiście uważam, że stosowanie tablicy kredowej w biurze może ograniczyć się do stołówce czy baru, gdzie będzie napisany jadłospis lub danie dnia. Pylenie kredy po prostu może być uciążliwe dla pracowników. Natomiast wykorzystanie domowe może być bardzo użyteczne, by rozwijać kreatywność dziecka – zwłaszcza, że na rynku dostępne są specjalne farby ścienne, po których można pisać kredą i zachowują się jak najprawdziwsza tablica znana ze szkoły.

 

A wy jak sądzicie, lepszy będzie wybór klasycznej, kredowej tablicy czy współczesnej, białej tablicy, dzięki której nikt się nie ubrudzi?