Motopompy to urządzenia, których zadaniem jest przepompowywanie wody z jednego miejsca na drugie. Woda pompowana przez takie urządzenie może być czysta, ale bywa także w różnym stopniu zanieczyszczona. Różnym typom motopomp można przyjrzeć się na stronie – lifanpower.pl/13-motopompy. Urządzenia jakimi są motopompy znajdują różnorodne zastosowanie, dlatego mogę być one wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Zewnętrzne wykorzystania sprawia, że motopompy muszą być przystosowane do pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy z motopompą przed uruchomieniem należy:
… przeczytać instrukcję obsługi
Choć może to wydać się czynnością oczywistą, to jednak nadal wiele osób ignoruje ten punkt postępowania przechodząc od razu do następnych. Choć może obsługa motopompy nie jest trudna i można intuicyjnie przekonać się jak należy ją uruchomić, to jednak instrukcja obsługi zawiera wiele przydatnych informacji, także na temat serwisowania i konserwacji motopompy. Po przeczytaniu instrukcji należy ją zachować znajduje się w niej bowiem wiele informacji, które w przyszłości mogą okazać się przydatne.
… sprawdzić podłączenie węży ssawnego i tłocznego
W motopompach spotkać można węże ssawne i tłoczone, mają one różną długość i budowę. Należy pamiętać, że wąż ssawny powinien być bardziej sztywny oraz nie powinien być dłuższy niż 5 m, jeśli wąż tego typu jest dłuższy może to wpłynąć na obniżenie wydajności motopompy. Przed przystąpieniem do pracy z tym urządzeniem należy także dokładnie sprawdzić, czy węże zostały prawidłowo zamontowane na swoich miejscach.
… sprawdzić filtr
W zasadzie filtry w motopompie powinny być sprawdzane przed każdym jej włączeniem, ich zanieczyszczenie może doprowadzić nie tylko do zmniejszenia wydajności pracy silnika, ale także powoduje, że trafia do niego mieszaka paliwowo – powietrzna w nieodpowiednich proporcjach co sprawia, że silniki zaczyna pracować nie równo, a dłuższej perspektywie może także ulec zniszczeniu. Filtry powinny być wymieniane co 25h pracy motopompy, a w przypadku pracy w miejscach mocno zapylonych – nawet częściej.
… sprawdzić poziom oleju
Sprawdzanie poziomu oleju powinno wejść w nawyk każdemu, kto pracuje z motopompami, jeśli powiem są one ułożone poziomo, to olej należy sprawdzać przed każdym ich uruchomieniem. Po 10 h pracy konieczna będzie wymiana oleju, a w instrukcji obsługi zawarte są także informacje jak często należy wymieniać olej, aby motopompa i silnik pracowały bez zarzutu.