Jak wiadomo, dom jednorodzinny to spore wyzwanie finansowe dla całej rodziny i właściciela przyszłej nieruchomości. Wykończenie pomieszczeń, armatura czy najważniejsze instalacje przyprawiają o ból głowy. Jednak jest tematyka, która powinna zainteresować każdego właściciela dom – mowa tutaj o wentylacji, czyli systemie czasem pomijanym i robionym na „odwal się”. Wentylacja mechaniczna i każdy inny rodzaj nowoczesnych systemów to wielka szansa dla domu. TO oszczędność na rachunkach, lepsze warunki do życia czy kontrola wilgoci w mieszkaniu. Zobaczcie, jaką wentylację do domu wybrać i nie żałować!
Wentylacja tradycyjna
Wentylacją zajmowali się już starożytni Rzymianie, którzy mieli dość ułatwione zadanie. Domy były budowane w taki sposób, że w środku znajdowało się atrium z sadzawką. Dzięki temu bardzo łatwo pomieszczenia były wietrzone i utrzymywano stały poziom wilgoci. W przypadku polskich domów najpopularniejsze są systemy grawitacyjne, kominowe. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje fakt, że ciepłe (zużyte) powietrze unosi się. Jest odprowadzane przewodami. Niestety mimo prostoty wykonania, nie jest to opcja idealna. Przede wszystkim dlatego, że wydajność wentylacyjna zależy od różnicy temperatur między powietrzem wewnętrznym a zewnętrznym. Oznacza to, że w miesiącach cieplejszych nasz dom będzie niewystarczająco wentylowany – to z kolei przyniesie problemy z nadmiarem wilgoci, a później grzybem. Samo powietrze nie będzie dobre do oddychania. Jest jednak sposób na ulepszenie starej, tradycyjnej metody – wentylacja mechaniczna.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperator
Wentylacja mechaniczna, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje pewne zautomatyzowane urządzenia, dzięki którym można znacznie poprawić przepływy powietrza. Co więcej, nie trzeba do niej dobudowywać specjalnych przewodów i kominów. W przypadku starszego domu do istniejącej instalacji śmiało można zamontować trzy typy wentylacji: nawiewną, wywiewną, nawiewno-wywiewną. Nawiewna polega na tym, że specjalny wiatrak tłoczy powietrze zewnątrz do środka. Wywiewna natomiast skupia się na wywiewaniu zużytego powietrza. Ostatni z rodzajów łączy obie te cechy. Co więcej, to jeszcze nie wszystko. Prawdziwą rewolucję w branży przyniósł rekuperator – urządzenie, dzięki któremu z zużytego powietrza możemy odzyskać (za pomocą wymiennika ciepła) ciepło z wyrzucanego powietrza. Sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy, że powietrze ogrzewamy, więc szkoda się tego ładunku energetycznego pozbywać.
Dlatego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłą zyskuje coraz większą popularność. Mimo że kosztuje niemało, to gwarantuje wentylowanie najwyższej klasy przez cały rok i co najważniejsze – dużo mniejsze rachunki. Co ciekawe, można ją połączyć z pompą ciepłą, co sprawi, że dom może być energooszczędny. Przy odpowiedniej izolacji i przeszkleniach od strony południowej uzyskuje się domy plus-energetyczne, czyli takie które w rozliczeniu rocznym więcej produkują energii niż jej zużywają. Dzięki temu w perspektywie paru lat nieruchomość jest całkowicie niezależna i ekologiczna.