Szkło w architekturze i budownictwie
Historia szkła sięga daleko w przeszłość, podobno udało się je przypadkowo wytopić kupcom fenickim 5000 lat przed naszą erą, a ślady świadczące o użyciu szkła sięgają 3 500 lat wstecz, jednak masowo zaczęto je produkować dopiero w XIX wieku, a to wiek XX przyniósł szerokie zastosowanie szkła, wynaleziono również wówczas niezwykle odporne szkło hartowane, co sprawiło, że szkło przestało być wykorzystywane jedynie do produkcji drzwi i okien oraz dekoracyjnych elementów, jakimi były kolorowe witraże. Szkło weszło na stałe do architektury, a to wiek XX przyniósł ze sobą modę na szkło, obecnie nowoczesny design budynków, kojarzony je w zasadzie z dwoma elementami: stalą i szkłem.
Szkło w architekturze i budownictwie wykorzystywane jest na wiele różnych sposobów, oto niektóre z nich:
Luksfer – jest to materiał budowlany wykonany ze szkła, może być przeźroczysty lub „przydymiony”, występuje w różnych kolorach oraz bywa zdobiony różnorodnymi wzorami. Wykonuje się z niego całe ściany oraz stropy, lub wypełnia nim pewną przestrzeń ścian. Przepuszcza światło w 60%.
Szkło walcowane mącone lub intensywnie zabarwione – cięte na małe kawałki wykorzystywane jest jako panele kuchenne, do tworzenia mozaik czy jako szklane płytki, w całej tafli może służyć jako okładzina ścian.